Podlahové topení do anhydritu
Topné kabely do anhydritu
Umístění topných kabelů do vrstvy lité anhydritové podlahy je ideální skladba z hlediska poměru cena/výkon, ale nejen to. Topné prvky se jednoduše fixují přímo na tepelnou izolaci, používají se jednožilové nebo dvoužilové topné kabely s výkonem 10 W/m a vyšší mechanickou odolností. Následné "přelití" anhydritovou směsí zajistí díky její konzistenci dokonalé obtečení a zalití topných prvků bez bublin a nedokonalostí, což je nezbytným předpokladem pro rovnoměrný odvod tepla z topných kabelů, a tím zajištění plánované životnosti mnoha desítek let. Vrstva (tloušťka) anhydridové vrstvy může být ve většině případů slabší než vrstva desky betonové a elektrické podlahové topení v anhydritu má pak vzhledem k nižší míře akumulace lepší dynamiku a regulovatelnost - v podstatě se pohybuje na hranici mezi přímotopným a poloakumulačním podlahovým topením.
Pro určení tloušťky vrstvy anhydridu je vždy rozhodující návrh projektanta, který zohlední účel použití a související požadovanou únosnost.
Při instalaci topných prvků přímo na standardní podlahový polystyren dodržujte max. topný výkon 100 W/m2. Při použití teplotně odolného extrudovaného polystyrenu je možné měrný výkon zvýšit. Více o instalaci v Jak na topné kabely.
Co je anhydritová podlaha a jaký je postup provedení?
Anhydrit je směs z křemičitého písku, vápence a síranu vápenatého. Anhydritový potěr se mísí s vodou přímo na stavbě ze suché směsi uložené v sile nebo před transportem domíchávačem (přepravní auto/mix) v betonárce, do konzistence připomínající hustější smetanu a je aplikován podávací hadicí přímo do místností. Výborné samonivelační vlastnosti zajistí dokonalé obtečení topného prvku a téměř dokonalé vyrovnání podlahy. Jde o cenově výhodné provedení podlahy ve vysoké kvalitě povrchu a pevnosti.
Topné kabely pro montáž elektrického podlahového topení v anhydritu:
- jednožilový topný kabel 10W/m: nejnižší cena, vysoká mechanická odolnost, složitější montáž (s koncem kabelu je nutné se vrátit na začátek instalace), volitelný měrný výkon na m2 dle roztečí
- dvoužilový topný kabel 10W/m: vyšší cena, nejvyšší mechanická odolnost, podstatně jednodušší montáž (konec kabelu nemusí k počátku instalace), volitelný měrný výkon na m2 dle roztečí
Hlavní výhody elektrického podlahového topení v anhydritu:
- dokonalé "obtečení" topných prvků, odpadají starosti s bublinami a nedokonalostmi
- vyhovující rovinatost pro pokládku většiny podlahových krytin bez nutnosti další nivelace
- slabší vrstva anhydritu v porovnání s betonem (lepší dynamika při stejném měrném výkonu, přesnější regulace)
- vysoká mechanická odolnost topných kabelů, montáž kabelů zvládnutelná svépomocí
- výborný poměr cena/výkon
- variabilita finálové podlahové krytiny
Doporučená skladba topného kabelu do anhydritu
- Finální krytina podlahy (dlažba, vinylové podlahy, PVC, lepené podlahové krytiny,...)
- Litá anhydritová podlaha
- Podlahová sonda v zaslepené instalační trubici umístěná mezi smyčkami topného kabelu
- Smyčky topného kabelu s jednotnou roztečí a uchycené pomocí montážních příchytek
- Separační PE fólie proti protečení záměsové vody a vyplavání tepelné izolace
- Obvodová dilatační páska
- Tepelná izolace nejlépe ve dvou vrstvách, druhá vrstva překrývá spáry vrstvy první
- Hydroizolační nátěr, fólie nebo modifikovaný asfaltový pás
- podkladní beton případně jiné podlahové nebo stropní konstrukce